W ciągu swojego życia Władysław Borzęcki stworzył wiele prac, które należą do kategorii „Sztuki Użytkowej i Dekoracyjnej”. Jego prace świadczą o wielkim uznaniu i szacunku artysty dla surowca, czyli drewna, z którego tworzył rzeźby i przedmioty użytku codziennego. Zawsze włączał i wręcz wykorzystywał niedoskonałości drewna, jego szorstkość i naturalne kształty, gdy tworzył swoje dzieła sztuki, w tym sztuki użytkowej i dekoracyjnej.
Władysław Borzęcki umiejętnie wyraził swoje zamiłowanie do przyrody i przekonanie, że natura jest integralną częścią życia człowieka poprzez włączenie naturalnych elementów do przedmiotów codziennego użytku, np.
Mowa między innymi o kwiatach, którymi ozdabiał meble i przedmioty codziennego użytku. Prostota, wyjęta wprost ze świata wzornictwa ludowego, u artysty osiągnęła niezwykle wysoki poziom. Wystarczy wspomnieć krzesła w jego wykonaniu, które stają się jednym a najciekawszych przykładów wykorzystania naturalnych właściwości drewna. Rosochate konary stają się naturalnym oparciem. Z kolei w zdobnictwie skrzyni widać słabość do kwiatów...
(Fragment eseju autorstwa Łukasza Gazura na temat artysty zawartego w WŁADYSŁAW BORZĘCKI - Artysta, który wsłuchiwał się w drewno, Bernardinum, Pelplin 2019, str. 12.)
(Gazur, str. 12.) |
(Gazur, str. 20.) |